Inovativním řešením je například VEKA SOFTLINE 82. Tento systém se svou sedmikomorovou geometrii rámu a trojitým zasklením patří mezi profily s vysokou tepelnou úsporností, zvukovou izolací a extrémní životností a bezpečností. Hluboké zapuštění skla do profilu o hloubce 25 mm redukuje tepelné mosty a snižuje nežádoucí nebezpečí kondenzace vody, ať už v oblasti okraje spoje okenní tabulky nebo na vnitřní straně profilu. S elegantními tvary a lehce zaoblenými hranami pro mimořádně malou pohledovou šířku je vhodný pro novostavby i rekonstrukce starších domů.
Mimořádné zdvižně posuvné dveře
Úsporný inovativní systém však nemusíte využít pouze pro vaše nová okna, ale také pro zdvižně posuvné dveře. VEKASLIDE 82 představují perfektní doplněk právě okenního systému SOFTLINE 82. Mají exkluzivní vzhled v klasickém designu SOFTLINE, vynikající tepelnou izolaci, dokonalé funkce i optimální vlastnosti z hlediska provedení. Jsou vhodné jak pro novostavby, tak i pro renovované objekty. Hladké plochy rámů beze spár a rušivých hran podtrhují atraktivní design nového výrobku, stejně jako dokonalá návaznost křídla, zárubně a prahu. Zároveň nemají žádná viditelná těsnění, takže nežádoucí „smuteční okraje“ patří skutečně minulosti.
Barva ladí s fasádou a interiérem
Barevná okna a dveře skýtají architektonickou variabilitu a jsou důležitým prvkem pro celkový vzhled stavby. S rozsáhlým výběrem univerzálních barev a dřevěných dekorů VEKA nabízí individuální řešení uspokojující vkus každého. Barevnou úpravu oken a dveří můžete harmonicky sladit s každým typem domu a úpravou fasády, lze je použít z jedné nebo z obou stran, a také je můžete jakkoli kombinovat; dokonce různé barvy z vnitřní a vnější strany.
Osmero rad odborníka
Technický zástupce firmy VEKA Jindřich Kalda radí:
1.Kdy je na čase vyměnit celá stará okna za nová?
Uvažovat o výměně celých oken je vhodné především při každé energeticky orientované modernizaci budovy, neboť starší okna bývají obvykle zdrojem velkých tepelných ztrát. Dále při sanacích fasád budov, kdy by pozdější výměna oken mohla způsobit poškození nové fasády a její povrchové úpravy. V každém případě však v situacích, kdy jsou stará okna nefunkční, netěsní a jejich rámy jsou v takovém stavu, že by opravy nebyly ekonomické.
2. Za jak dlouho se začnou snižovat tepelně-izolační vlastnosti zasklení? Je to různé u různých typů zasklení? „Ztrácí“ se plyn uvnitř skel?
Moderní izolační dvojskla a trojskla od renomovaných dodavatelů musí splňovat vysoké standardy stanovené technickými normami. V průběhu jejich předpokládané životnosti se jejich tepelně-izolační vlastnosti mění pouze nepatrně. Koncentrace náplní inertních plynů ve skelním meziprostoru se u kvalitních výrobků v souladu s požadavky technických norem může s časem snižovat tak pomalu, že vliv tohoto jevu na zhoršování tepelně-izolačních vlastností oken je prakticky zanedbatelný.
3. Jak je možné, že se při výměně zasklení najde v rámu voda? Co to znamená? Zhoršuje to vlastnosti okenního profilu?
Výskyt vlhkosti nebo malého množství vody v tzv. zasklívací polodrážce – tedy pod zasklením po jeho demontáži, není důvodem k obavám. Pod zasklení může vniknout malé množství vody například při nárazovém dešti, nebo v tomto prostoru dojde ke srážení kondenzátu vlivem rozdílu teplot. Rámové konstrukce oken jsou pro tyto situace opatřeny odvodňovacími a odvzdušňovacími otvory.
4. Jak poznám, že nastal čas na výměnu skel za skla s lepšími TI vlastnostmi?
Nelze než doporučit obrátit se o radu na odborníky, kteří jsou schopni posoudit kvalitu zasklení starších oken z hlediska tepelných ztrát v kontextu posouzení celé budovy a následně navrhnout technicky a ekonomicky smysluplná opatření k dosažení cíle – snížení tepelných ztrát a následných úspor tepla na vytápění budovy.
5. Nevznikne problém, když do starých rámů zasadím skla s lepšími TI vlastnostmi?
Pokud jsou rámové konstrukce v dobrém stavu, s funkčním těsněním a kováním, které má pro nové zasklení dostatečnou únosnost, není důvod se při výměně zasklení u starších oken obávat problémů.
6. Jakým způsobem čistit bílé plastové rámy, aby vydržely co nejdéle čisté?
Bílé rámové konstrukce plastových oken a dveří obvykle stačí čistit na trhu běžnými neabrazivními čisticími prostředky. Při větším znečištění lze doporučit použití speciálních čisticích a konzervačních přípravků, které mají v nabídce dodavatelé oken a dveří nebo specializovaní prodejci.
7. Pokud zašednou, lze je něčím opět vybělit?
Zašednutí povrchu bílých plastových profilů je obvykle způsobeno ulpíváním prachových částic a jiných nečistot z ovzduší na neošetřených vnějších plochách rámových konstrukcí. Zde je opět vhodné použít speciální pro tyto aplikace vyvinuté čisticí a konzervační přípravky.
8. Lze něčím oživit barvu u barevných plastových rámů?
Také pro ošetřování barevných povrchů plastových rámů existují na trhu speciální přípravky.